На 27.10.2022 г., по инициатива на госпожа Ваня Енчева, старши учител по биология и здравно образование, в СУ ,, Йордан Йовков“ - Кърджали се проведе работна среща за споделяне на добри педагогически практики.
На събитието присъстваха госпожа Демитра Спасова – началник на РУО - Кърджали, госпожа Венета Добрева-старши експерт за квалификация на педагогическите специалисти, г-жа Недялка Кюпрюджиева- директор на СУ „Йордан Йовков“, заместник-директорите госпожа Людмила Чаушева и господин Стоян Георгиев, всички членове на МО по природни науки, класната ръководителка на 12. А клас госпожа - Роса Николова и ученици проявили интерес по темата. Отдадено бе и уважение към делото и себеотрицанието на господин Али Хасан, който вече не е сред нас, и на това, че посвети повече от 20 години от живота си на КАУЗАТА - Природни науки. Ученичката Харика Иблямова от 11. А клас нарисува негов портрет, който винаги ще бъде поставян на почетно място при подобни срещи.
Стефания Йорданова и Петър Диков от 12. А клас впечатлиха присъстващите с авторския си проект на тема: ,,Алгоритъм на семето“, с който ще се явят на ХХ Юбилейно национално състезание по природни науки и екология в гр. Копривщица на 19-20.11.2022г. Дванадесетокласниците представиха ясна концепция и визия за производство на висококачествен протеин от растителен произход, който да е адекватен заместител на животинския. Йовковци споделиха знания и умения, които са придобили по време на 6-месечната си разработка. Подробно обясниха как се отглежда соя, кои са задължителните агротехническите начини за получаване на високи добиви, както и с какви трудности са се сблъскали при отглеждането на тази толкова стара българска култура. Младите ентусиасти показаха с изумителна точност кулинарната технологията за приготвяне на високо протеинови соеви продукти като: соево мляко, темпе, тофу, мисо и други.
Претендентите за победа на националното състезание, презентираха домашно приготвени печива със соя - тофу, кюфтенца от окара, крекери с аквафаба, хумус с пикантен вкус и високо протеинов квасен хляб със соево брашно, които участниците дегустираха с удоволствие и възхищение.
Потопени в дебрите на предприемаческата си дейност и убедени в ползите от консумацията на продукти от био соя, учениците подариха на всички присъстващи флаери с информация по темата, арт торбичка, украсена тематично, и шепа соя, която да засадят през пролетта.
Всички присъстващи поздравиха учениците и техния преподавател и им пожелаха успех на състезанието.
Клуб „Журналист“