Неделя, 22 Декември 2024г.
Партньорски инициативи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

в Световната Седмица на Предприемачеството 2024

Възпитаници на СУ „Йордан Йовков“, гр. Кърджали, профил „Предприемачески“,  вече 17 години  са активни партньори   в инициативата - Световна седмица по предприемачество на Джуниър Ачийвмънт България.

 Обучението по предприемачество в СУ „Йордан Йовков“ започва още в първи клас. Младите предприемачи се обучават по програмите на Джуниър Ачийвмънт България, които предлагат иновации в образованието за предприемачество и финансово образование. Стъпвайки на дългогодишния си опит, преподаватели от училището представиха добра практика на Национален форум за добри практики и иновации в Габрово на тема “Ние сме бъдещето”.  Г-жа Л. Чаушева-директор на училището и г-жа М. Стоянова- зам. директор, представиха ключови методи и дейности, целящи по-доброто усвояване на предприемачески умения  от учениците и подобряване  на обучението по предприемачество.

Учениците от първите клас започнаха своето обучение по предприемачество с програмата „Ние“, която разглежда основни концепции в личната икономика.

За да отлежат дните, посветени на предприемачеството те посетиха  Уникредит Булбанк, където се запознаха с различните дейности, включващи професията на банкера и научиха за различните форми на възнаграждение, освен парите.

 До така интересната тема за банките и професията на банкера се запознаха и второкласниците, които също гостуваха на банката.   Програмата, по която те се обучават е „Нашето семейство“, във връзка с нея второкласниците представиха открити уроци на тема „Професиите в нашето семейство. Хлебопроизводство“. Урокът започна с игра „Познай моята професия“, в която учениците представиха професиите на своите родители. Децата научиха за пътя на хляба и професиите на хлебар и пекар – тема, която бе  разгледана и по време на десетдневката, посветена на патронния празник на училището. 

Третокласниците представиха открит урок на тема „Да построим град“, в който се впуснаха в ролеви игри, изградиха макети на сгради, запознаха с хлебопроизводството в града ни и приготвиха питки по традиционна добруджанска рецепта. Разгледаните теми са съобразени с програмата на асоциацията за трети клас -  „Нашият град“.

По пътя на културно наследство и на хляба се впуснаха и четвъртокласниците. Темата - „Добруджанската общност“,  която представиха е продължение на дейностите, посвени на патронния празник.  Те пресъздадоха бита на добруджанци чрез творчеството на Йордан Йовков, като се запознаха със значението на житния клас в културата и икономиката на региона. В рамките на урока децата рисуваха върху стъклопластика и омесиха хляб, вдъхновени от добруджанската традиция.  

Учениците от 8.  до 12.  клас се включиха в разнообразни инициативи на тематичен предприемачески форум за изграждане на една устойчива образователна екосистема.

Младите предприемачи от 8.  и 9. клас чрез ментори от банка ДСК  се запознаха с темата „Мобилно банкиране и други банкови продукти“. Десетокласниците се включиха в беседа с експерти от Националната агенция по приходите по интересни и полезни теми, свързани с данъци и осигуряване. Дългосрочният образователен ангажимент на приходната агенция е инициатива, подкрепена от Министерство на образованието.

Учениците от 11.  и 12.  клас, които имат реализирани иновативни предприемачески проекти,  участваха в дискусия - разговор и представиха презентации пред специалисти от Уникредит Булбанк. Креативно мислещите и иновативни екипи от ученици провокираха гостите от форума като представиха нестандартни и иновативни идеи в сферата на екологичното предприемачество, разнообразни  работещи модели на екологосъобразен бизнес, активности в подкрепа на екологични, социални и корпоративни каузи, зелени решения за малкия и среден бизнес. и иновативни идеи, позиционирани на принципите на устойчивото развитие.

 

Клуб „Журналист“