За СУ „Йордан Йовков“ 15 ноември – Ден на четенето, се превърна в истински празник на книгата. Малки и големи йовковци се включиха в различни инициативи, които насърчават развитието на четивните умения и културата на четенето. Класните стаи се изпълниха с ученици, разказващи за любимите си книги, обсъждащи герои и сюжети, а някои дори представиха креативни проекти, вдъхновени от прочетени книги.
Учениците от 9. А клас посетиха учениците от 1. А клас. С отдадеността на големите и любопитството на малките срещата се превърна в истинско приказно приключение. След което малчуганите се впуснаха щура надпревара да отговорят на гатанките, които им зададоха деветокласниците. Най-активните-целият клас, получиха малки подаръчета-рисунки на приказни герои за оцветяване, моливи и химикали. Срещата завърши с обещанието - много скоро първокласниците да бъдат в ролята на четци.
За деветокласниците денят продължи с щафетно четене с класа. Книгата „Прочети когато…“ на българската писателка Изабел Овчарова - автор, влогър и откривател, която си бяха избрали, предизвика голям интерес. След което всеки един от тях сподели свои преживявания и начини за справяне с трудностите.
В магията на литературните произведения се потопиха и учениците от 5. А и Б клас, които проведоха щафетно четене. Те прочетоха откъси от любими творби, което се оказа пътешествие из необятния свят на писменото слово. Широк се оказа спектърът от любими четива на учениците - от любими на малки и големи приказки до съвременни романи, автобиографии на футболисти и енциклопедии.
С голям ентусиазъм към националната инициатива се присъединиха и учениците от начален етап, които бързаха да споделят със съучениците си любими персонажи от приказния свят. Те посетиха ДГ „Вяра, Надежда и Любов“, където зарадваха малчуганите с приказки и игри, свързани с любими герои. Четенето продължи и в училището, където заедно с преподавателите си прочетоха любими приказки, обсъждаха герои и играха интерактивни игри, свързани с литературни персонажи и сюжети. Те изработиха и книгоразделители, а с работните листове – „Днес съм читател, утре ще бъда....“ и „Измисли и нарисувай изобретение, което ще улесни живота на хората и професията им“ дадоха превес на наученото, въображението и креативността си. Огромно вълнение предизвика и инициативата –„Подари книга на свой приятел“, благодарение на която всеки си тръгна с книга от личната библиотека на свой съученик.
Клуб „Журналист“